Hotel Hanácký dvůr

Náš příběh

Hotel Hanácký Dvůr vznikl rekonstrukcí původního selského statku z roku 1854 a svůj styl si zachoval i po posledních úpravách hotelu.

Selský statek – nynější hotel Hanácký dvůr byl zřejmě postaven před více než sto padesáti lety, za doby panovníka Františka Josefa I. Doklad je vytesán v podloubí – rok 1854. Vlastníkem statku byl pan Josef Švestka. Usedlost sloužila jako každý selský statek, tak jako ostatní statky v té době na Hané. Byla zásobárnou potravin pro zdejší měšťany, církev a vojsko. Statek se nachází uprostřed náměstí, proti kostelu sv. Barbory. Kostel je renesanční postavený na místě původní kaple, vypálené roku 1646 švédským vojskem. Při opravě v žebru klenby byl nalezen kámen s letopočtem 1115.

Poslední majitel statku pan Libor Švestka – syn – zemřel až po válce. Tím se statek po změně režimu velmi lehce dostal do rukou tehdejších moci pánů a začala jeho pozvolná devastace. JZD se zde chovalo jako všude, pouze ničilo.V poslední fázi družstva zde byla vývařovna pro zaměstnance a výroba zmrzliny. Mnozí občané Olomouce a okolí si ještě mohou vzpomenout na zelený dům nevalného vzhledu, dřevěné schůdky k okénku a příjemné paní prodavačky zmrzliny.

Počátkem 90.let se zchátralý objekt podařilo vykoupit, včetně dvora i humen, a mohla být zahájena rekonstrukce. Pod přísným dohledem architektů a částečně i památkářů se stal malý zázrak. Z nepohledného stavení se do roka vyklubal velmi rázovitý hotýlek, jenž do dnešních dnů ve svých zdech uchovává genius loci hanáckého prostředí. Hostinské pokoje, krásná stylová restaurace, salonek i rozlehlý dvůr.V prostorách celého objektu včetně dvora bývají svatby, rodinné oslavy, promoce,firemní akce spojené třeba s opékáním selátek na rožni. Dvůr hotelu byl přestavěn jemnou rukou zahradního architekta a v létě láká ke klidnému posezení. Kuchyně je vesměs česká s jídelníčkem hanáckých specialit. Zbytky původního kamenného zdiva statku jsou viditelné na stodole ve dvoře hotýlku.

Hotel je součástí hanácké vesnice v Olomouci - Chválkovicích.